Викладання православної релігії для дітей відбувається кожного четверга 15.00-16.00 (Českolipská 1112)

 

Український

 

 

 

 

 

Православні літургії в Мельнику

 

Českolipská 1112, Mělník

www.pravoslavi-melnik.com

 

 

Недільна свята літургія в 10.00 годин.

 

Хрестини, вінчання, похорони, причащення хворих, освячення домівок, квартир, офісів, автомобілів, виноградників; з питаннями звертатися:

отець Павел, тел.: 606694688

 

 

Статті

 

 

Православ'я 

або Православне християнство

 

Православ'я або Православне християнство — збірний термін, який включає в себе Православну церкву та Давньосхідні православні церкви. Прихильники кожної групи називають свою власну групу просто «православні християни». У літургійних текстах вирази «православна віра» та «православні християни» зустрічаються невірно також у римо- та греко-католиків.

Українське слово є калькою з грец. ὀρθοδοξία і походить від старослов'янських слів «право» — правильно і «слава» (грец. δόξα в даному випадку означає «вчення»). Тобто «православ'я» етимологічно означає «правильне вчення», але частіше сприймається як «правильний спосіб славити Бога».

Православне віровчення базується на двох основах: Святому Письмі — Біблії та Святому Переданні, до якого традиційно входять догмати, канонічні постанови і діяння семи Вселенських Соборів, які визнає православна церква, літургійна і богослужбова діяльність церкви, а також житія святих.

Найважливіші положення православного віровчення (догмати) викладені в Символі Віри, прийнятому на Першому Вселенському соборі, який містить стислий виклад православного віровчення. Так визнання православного Символу Віри означає віру в єдиного Бога, Творця всього сущого, видимого і невидимого, який виступає в трьох іпостасях: Отець, Cин і Дух Святий.

Головні православні догмати пов'язані з вшануванням Бога-Сина Ісуса Христа. Найважливішим є догмат Боговтілення, згідно з яким Ісус Христос, бувши Всемогутнім Богом в одній з його іпостасей, щоб вказати людям правильний життєвий шлях, який несе спасіння, втілився в образі людини, народившись від діви Марії. Православні вірять, що своїм воскресінням Ісус звільнив людство від відповідальності за первородний гріх (помилку) Адама і Єви, надавши можливість розраховуватись лише за свої гріхи.

Головною відмінністю православ'я від католицизму є несприйняття filioque, тобто ствердження, що Дух Святий походить від Отця та Сина — згідно з первісним текстом Символу Віри, який у свою чергу є цитатою з Євангелія (Ін. 15:26), православні християни сповідують походження Святого Духа від Отця.

 

 

 


Греко-католики і православні

Ким власне являються греко-католики?

Греко-католики спочатку були православні, які у 18-тому столітті за допомогою інтриг, шахрайства та спекуляцій (обіцянки матеріальних і фінансових вигод) і через тиск тих хто перебував у владi, на території нинішньої України, Польщі, Угорщини, Румунії і Словаччини, підкорилися римському архиєпископу (Папі Римському) і повністю приняли римсько-католицьку віру. За те їм залишили візантійський (грецький) стиль церемоній/обряд, церковнослов'янську мову для богослужіння (яка на сьогоднішній день часто відтіснена на проспіх української мови), жонатих священнослужителів а також вони отримали суттєві матерiальнi вигоди.

Cталося це під час аналогічного процесу рекатолизації на протестантських територіях, з відмінком, що не йшлося про повну РЕ-католизацію, тому що православні ніколи не були католиками, але про католизацію, насильне наклонення до латини і змінення православних традицій.

Кількість греко-католиків в ЧР завжди була незначною, хоча з імміграцією збільшується. Тому їх основна діяльність полягає в тому, що вони робили протягом багатьох століть, обман православних і змога непомітно з них зробити греко-католиків. Мета полягає в тому, щоб уважно стежити за ситуацією, дізнатися, де є православні, які, наприклад, не мають в місті церкву, священнослужителів або регулярних літургій і за допомогою римських католиків, які із задоволенням кредитують храми і іншим чином підтримують їх, розпочинають служити літургії подібно одягнені, подібні богослужби і "зайве" належним чином не попереджують, ким насправді являються, тобто, що вони католики а не православні. Йдеться про католицьку церкву візантійсько-слов'янськиго обряду, як зазначено в офіційних документах.

Коли виникла греко-католицька церква?

Греко-католицька церква була заснована за указом (ч. 3412 ) імператриці Марії Терезії в році 1773, яким були захоплені православні храми, і за яким також з'являється назва Griechisch-Katholische. До тих пір, жодна церква з таким ім'ям не існувала.

Це стало результатом понад 150 рiчного концентрованого тиску, коли вельможі поступово підтримували дві так звані унії - Берестейська (1595) та Ужгородська (1646), перша була дуже невдалою, а до другої приєдналося лише 10 % духовенства. Таким чином, більш ніж сто років тиску і переслідування не принесли ніякого видимого ефекту, і тому необхідно було безкомпромісне втручання органів державної влади і конфіскації православних храмiв.

Тому Греко-католицька церква, наприклад, молодша ніж Лютеранська церква і тiльки на декілька десятиліть старша ніж Адвентисти (Суботники).

В Греції є греко-католики?

У Греції, найпоширинійшою є церква православна Ἀνατολική Ὀρθόδοξη Ἐκκλησία/Ὀρθόδοξη Καθολική καί Ἀποστολική Ἐκκλησία (Східна Православна Церква/ Православна кафолицька і апостольська Церква). За даними з 2006 року в десятимільйонній Греції було приблизно 2300 грекокатоликів, тобто приблизно 0,021%.

Кирил і Мефодій були греко-католиками?

Вони не могли бути греко-католиками, тому що ті виникли більше ніж 750 років пiзнiше. Що стосується аргументу, що греки на той час були в єдностi з Римом і тому їх чесно можна було б назвати греко-католиками, але можна і навпаки, чесно відповісти, бо по-перше, єпископ Риму був тоді православним, так що він був з ними в єдностi, а по-друге, можна вказати на святого патріарха Фотія, при ньому ж була вислана Кирило-Мефодіївська місія. Патріарх Фотій потрапив в розрив з Римом, який іноді називають Фотієва схизма. Святіший Патріарх Фотій різко розкритикував нововведення, які заводили франки, і проти яких він протестував з самого початку, ще до того ніж франки дісталися до контролю над урядом папи. Це стосується, в основному вчення про Filioque, яка є частиною вчення Римсько-католицької церкви і греко-католиків (тобто католиків візантійського обряду) за яке так фанатично заступалися, бо якби не було так, тоді вони б навпаки були б в єдності з православними. Вчення про Filioque помилково твердить, що Дух Святий виходить з Отця і Сина. Свідоцтво про відмовлення від Filioque св. Кирилом і Мефодієм можна найти в старослов'янському Житії св. Мефодія (пар. 12) а також в ''Написание о правой вере Константина Философа''. Саме відмова від цієї блудної науки і стала однією з причин переслідування св. Мефодія а також їхніх з Кирилом учнів.

Чи являються греко-католики православними?

Греко-католики не можуть бути православними, адже слово православ'я є кирило-мефодійським перекладом грецького слова ORTHODOXIA, яке значить одночас, правильне-праве уславлення і правильну-праву віру. Це і є істинна віра і справжнє уславлення. Дуже хорошим прикладом є читання, або спів визнання віри (символ вiри) при літургії.

Віровчення у православних не має франського додатку ''і з Сина'', але греко-католики його мають. Тому, греко-католики не вірять одинаково як православні, не визнають так само, а також зовсім не так святкують як православні. Таким чином, греко-католики обманюють, коли говорять, що вони православні. В Неділю Православ'я (Торжество православия) також святкується це сповідання віри, без франкських помилкових додатків.

Чи є православна церква в ЧР підпорядкована Московському патріархату?

Православна церква складається з різних спільнот з незалежними Церквами, які являються однорідними не по принципу єдиного адміністративного центру, але за принципом єдності віри і богослужіння. Ці незалежні церкви називаються автокефальні (старші називаються патріархат). Ні одна з них не є головною, і ні одна не підкоряється іншій, всі рівні між собою і при голосуванні на всеправославному соборі кожна церква має одинакову кількість голосів. У Чеській Республіці діє місцева незалежна автокефальна церква, яка не підлягає Московському патріархату ані будь яким іншим церквам. Сама керує своїм майном, самостійно обирає єпископів, на відміну від греко-католиків, які мають дістати дозволення від Риму. І крім того, нікуди не посилає гроші.

 

 

 

Kontakt

Pravoslaví Mělník milko@volny.cz